WYCIECZKA DO DREZNA

dscn4867 5 grudnia (poniedziałek) uczniowie naszego gimnazjum pojechali na wycieczkę do Drezna, stolicy Saksonii i miasta partnerskiego Wrocławia.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Gläserne Manufaktur, fabryce koncernu Volkswagen AG, gdzie już od kwietnia 2017 roku ruszy produkcja e-Golfa i w którym klienci będą odbierali elektryczne i hybrydowe modele Volkswagena.
Następnie, po przerwie na lunch, udaliśmy się na spacer po uroczym Dreźnie. Widzieliśmy m.in.: luterański kościół Marii Panny, na którego wieżę widokową wdrapaliśmy się, aby podziwiać piękne widoki (tego dnia była bardzo ładna, słoneczna pogoda), katedrę Świętej Trójcy (jedna z największych nowożytnych budowli sakralnych na terenie Saksonii), Kościół Świętego Krzyża (największy kościół i największa sala koncertowa miasta, znana także z chóru chłopięcego „Dresdner Kreuzchor“), Zwinger – późnobarokowy zespół architektoniczny (najznakomitsza budowla późnego baroku
w Niemczech, powstała w latach 1710-1728), Semperoper – opera w kształcie rotundy, gmach Albertinum, w którym mieści się obecnie Muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki, Orszak książęcy – malowidło ścienne zdobiące zewnętrzną ścianę gmachu „Langer Gang” ograniczającego od północy dziedziniec dawnego średniowiecznego kompleksu królewskiej rezydencji w Dreźnie (obecnie wzdłuż ściany z malowidłem przebiega ulica Augustusstraße, łącząca najważniejsze zabytki drezdeńskiej starówki).

Przespacerowaliśmy się także najdłuższym tarasem Europy – Tarasem Brühla, który nazywany jest również „Balkonem Europy”. Jest to promenada spacerowo-widokowa, rozciągająca się na północ od Neumartku i położona bezpośrednio nad malowniczą rzeką Łabą.
Dłuższą chwilę zabawiliśmy na jarmarku „Striezelmarkt”. To jeden z najstarszych
i największych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych, którego nazwa pochodzi od Strietzel, czyli słynnej oryginalnej, drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Nacieszyliśmy oczy widokiem kolorowych i bardzo urozmaiconych (co można zobaczyć na naszych zdjęciach) domków/kramów. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy być
w Dreźnie właśnie w okresie adwentu, kiedy już czuć przedświąteczną atmosferę.

Zapraszamy do Galerii na fotorelację z naszej wycieczki 🙂