8 zalet czytania książek

Kiedy ostatni raz przeczytałeś książkę? Czy jedyne co czytasz to Twitter, Facebook i sposób gotowania ulubionych płatków owsianych umieszczony na ich opakowaniu? Jeśli należysz do niezliczonej rzeszy ludzi, którzy nie czytają regularnie przeczytaj jakie korzyści niesie ze sobą czytanie:

  1. Stymuluje umysł – badania naukowe wskazują, że taka stymulacja spowalnia, a nawet zapobiega chorobom takim jak Alzheimer czy demencja. Czytanie aktywuje twój mózg, który, podobnie jak mięśnie, potrzebuje pobudzenia i pracy, aby zachować sprawność.
  2. Redukuje stres – kiedy zatracasz się w fabule doskonałej książki cały stres związany z codziennym życiem znika. Przenosisz się do innego świata, a twój umysł i ciało odpoczywają.
  3. Zwiększasz zasób wiedzy – wszystko, co czytasz dostarcza ci wiedzy, która nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać. Im więcej jej posiadasz, tym lepiej przygotowany się stajesz do pokonywania codziennych wyzwań.
  4. Zwiększasz zasób słownictwa – z każdą przeczytaną stroną poznajesz nowe słowa i ich zastosowania, a one po jakimś czasie samoistnie przedostają się do słownictwa, którego używasz na co dzień. Umiejętność wysławiania się i bogate słownictwo przydają się w każdej dziedzinie życia.
  5. Poprawa pamięci – czytając książkę twój umysł zmuszany jest do zapamiętania licznych postaci, ich tła, celów, historii i niuansów, a każda nowa rzecz którą zapamiętujesz buduje nowe połączenia między synapsami w twoim mózgu i wzmacnia te już istniejące!
  6. Poprawia skupienie i koncentrację – w zwariowanym świecie Internetu nasza uwaga rozpraszana jest przez dziesiątki bodźców w każdej chwili, w momencie gdy czytasz książkę – skupiasz się tylko na niej, przenosisz w jej świat. Spróbuj czytać 15-20 minut dziennie przed szkołą/pracą – zobaczysz jak wspaniale wpłynie to na twoje skupienie podczas nauki/pracy.
  7. Poprawia zdolności pisania – to idzie równocześnie z nabywaniem nowego słownictwa, obserwacja stylów pisania różnych książek, różnych autorów wpłynie pozytywnie na twoje zdolności pisania tekstów.
  8. Daje mnóstwo przyjemności – poza wszystkimi innymi korzyściami czytanie jest po prostu zwykłą, ogromną przyjemnością.