Kilka słów o gimnazjum

Publiczne Gimnazjum w Pęgowie powstało w 1999 roku. Pierwszym dyrektorem była Pani Wanda Szkop (uczyła chemii). Obecnie funkcję tę sprawuje Pani Marta Michalkiewicz (uczy języka polskiego). Początkowo gimnazjum funkcjonowało w budynku Szkoły Podstawowej. Od 1 września 2011 roku uczymy się w nowym, pięknym budynku.

Nasza szkoła to szkoła z klasą, pasją, myśląca o uczniu. We wszystkich swych działaniach kieruje się Jego dobrem. Zapewnia równość szans, sprawiedliwe i życzliwe traktowanie. To szkoła bezpieczna i przyjazna. Nauczyciele są życzliwi, wspierają uczniów w rozwoju, dbają o to, by zdobytą wiedzę i umiejętności mogli wykorzystać w swym dorosłym już życiu.

Szkoła posiada dobrą bazę. Lekcje odbywają się w gabinetach przedmiotowych, wyposażonych w różnorodne pomoce dydaktyczne. Dysponujemy nowoczesnymi środkami przekazu multimedialnego. W szkolnej bibliotece uczniowie mogą miło spędzić czas, wypożyczając lub czytając książki, do swojej dyspozycji mają Centrum Informacji Multimedialnej. Gabinet psychologa i pedagoga szkolnego zawsze służy pomocą.

Uczniowie z sukcesem biorą udział w licznych konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Jesteśmy organizatorami Powiatowego Konkursu „Bezpieczeństwo ruchu drogowego”, Konkursu Historycznego oraz Konkurs o Krajach Niemieckojęzycznych.

Nasi uczniowie biorą czynny udział w życiu społecznym gminy, są m.in. aktywnymi członkami Młodzieżowej Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich. Młodzi samorządowcy uczestniczyli w projekcie „Masz głos, masz wybór!” realizowanym w partnerstwie z duńskim miastem Sjolund.

Do tej pory uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pęgowie uczestniczyli bądź uczestniczą w następujących projektach unijnych: Szkoła Myśląca o Każdym SMOK, Jak ryba w wodzie, Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie NiB, Język angielski w zasięgu ręki, Mobilna i przedsiębiorcza młodzież, Projekt Ekologia, a także w licznych projektach wspierających uzdolnienia, m.in.: „Artyści żyją wśród nas”, Klub Młodego Odkrywcy, Dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska, Erasmus+, Filmoteka szkolna. Akcja, Irresistible, Nienawiść – jestem przeciw!, Wf z Klasą, „W poszukiwaniu kultury” (PZU z Kulturą).

Przez kilka lat uczniowie naszego gimnazjum współpracowali z uczniami St Mary’s Catholic Primary School w Nottingham. Uczniowie rozmawiali ze sobą, pisali do siebie oraz wymieniali się własnoręcznie przygotowanymi pracami. W tej chwili przymierzamy się do rozszerzenia działań współpracy o element wymiany międzynarodowej uczniów.

W pęgowskim gimnazjum każdy znajdzie wsparcie, poczuje się bezpiecznie. Tutaj poszerzy swoją wiedzę, umiejętności i zainteresowania.